Етапи на подготовка на основата, преди полагане на варо-циментови мазилки
След проверката на основата е необходимо да се отстранят евентуалните увреждания:
- почиства се основата и евентуално сухо се изчеткват изсоляванията (фиг. 1);
- запълват се фугите;
- изравняват се неравностите в основата (фиг. 2);
- затварят се инсталационните канали;
- предварително се обработват нездрави кабели (фиг. 3);
фиг. 1 Неравна зидария
фиг. 2 Зидария с изсоляване
фиг. 3 Предварителна обработка на кабели
- полага се предварителен шприц като свързващ слой.
Предварителен шприц
Предварителният шприц:
- е предварителна обработка на основата за мазилки;
- служи като свързващо средство и/или като изравнител на водопопиваемостта;
- не е мазилков слой.
Видът на основата определя нуждата от предварителен шприц, а именно при:
основа от тухли – не е необходим шприц
основа от бетон – шприц
основа от газобетон – шприц
За предварителния шприц се използва предвиден за целта заводски разтвор или класически шприц, приготвен на място. Използването на разтвор за мазилки или разтвор за зидария като предварителен шприц е недопустимо.
В зависимост от атмосферните условия и основата за мазилка може да е необходимо предварително намокряне на основата, както и поддържане на влажност на положения предварителен шприц. Технологичните времена на предварителния шприц се влияят значително от:
- състоянието на основата за мазилки;
- вида на разтвора за мазилки;
- атмосферните условия (сезона);
- проветряемостта.
При нормални условия минималното технологично време на престой на предварителния шприц е 3 дни. Мазаческите работи следва да се изпълняват едва тогава, когато предварителният шприц се е втвърдил достатъчно (достатъчната здравина се познава по светлия цвят, съответно по пукнатините от съсъхвателните напрежения).
Препоръчва се предварителният шприц от външната страна да бъде положен възможно най-рано, при възможност веднага след завършека на етажната зидария.
Вътрешните ъгли между стена-таван и стена-стена да не се заоблят с предварителния шприц. Предварителният шприц не трябва да се полага прекалено воднист! Тогава има опасност по повърхността на предварителния шприц да се образува слой, често стъклоподобен, наситен със свързващи вещества, който впоследствие да не даде нужното сцепление. В подобни случаи предварителният шприц по-скоро би навредил, отколкото да помогне. Ако предварителният шприц се покрие със стъклоподобна повърхност, тя трябва да се отстрани (да се награпи с телена четка).
Подготвяне на ръбове
Правилното оформяне (изпълнение) на ръбове се извършва технически и оптически безупречно с помощта на профили. При избора на профили следва да се вземе предвид дебелината и вида на използваната мазилка и дали оформянията на ръбове ще получат механични натоварвания (фиг. 4).
фиг. 4 Ъглова лайсна за мазилки от поцинкован материал (Putzeckleisten)
Фиксирането на ъгловите профили става със смеси на циментова основа – например с бързозалепващото лепило Баумит фиксираща маса за лайсни (Baumit Kan-т.епР|х) (фиг. 5 и 6). В никакъв случай не се допуска употребата на гипс или гипсови смеси.
фиг. 5 Баумит фиксираща маса за лайсни (Baumit KantenFix)
фиг. 6 Закрепване на ъглова лайсна с Баумит фиксираща маса за лайсни (Baumit KantenFix).